Do założenia strony internetowej niezbędne są trzy podstawowe elementy: projekt strony www, domena i hosting. Dwa pierwsze terminy z reguły nie wymagają dodatkowych wyjaśnień, lecz nie każdy wie, co to jest hosting. Jeśli planujesz założyć stronę internetową firmy, dowiedz się, jaki wybrać hosting, by czerpać jak najwięcej korzyści z prowadzenia firmowej witryny.

Co to jest hosting?

Aby strona www działała nieprzerwanie, musi znajdować się na serwerze, który pracuje przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W innym razie dostęp do strony byłby ograniczony, a zasięg firmowej witryny znacznie zmniejszony. Żeby umieścić stronę na serwerze, należy wykupić hosting. Jest to usługa, która polega na udostępnianiu miejsca i zasobów na serwerze. Istnieje możliwość wykupienia części serwera współdzielonej przez wielu użytkowników, zakup własnego serwera dla firmy, a nawet korzystanie z hostingu w chmurze – ale o tym za chwilę.

Jaki hosting wybrać?

Wyróżniamy kilka rodzajów hostingu. Dobry hosting firmowy to taki, który jest dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Przed wyborem warto więc rozważyć wady i zalety wszystkich rozwiązań, gdyż bywa, że tani hosting www na współdzielonym serwerze jest znacznie bardziej opłacalny niż inwestycja we własny serwer dla firmy.

Rodzaje hostingu:

 • Hosting darmowy – podstawowa usługa dla osób, które nie chcą ponosić żadnych kosztów za korzystanie z hostingu. Bezpłatny hosting najlepiej sprawdzi się w przypadku stron hobbystycznych, które nie zakładają dużej liczby wejść. Ich zaletą jest brak kosztów, lecz wyróżniają się małą pojemnością, limitami transferu, reklamami, długim ładowaniem i brakiem możliwości założenia poczty e-mail.

 • Hosting współdzielony – najpopularniejsza i najkorzystniejsza cenowo opcja. Strona umieszczona na takim serwerze dzieli miejsce z innymi witrynami co wbrew pozorom nie powoduje ograniczenia wydajności ani transferu. To opłacalne rozwiązanie dla małych firm, które chcą zainwestować w dobry, tani hosting.

 • Hosting VPS Virtual Private Server to wyraźnie droższa alternatywa dla hostingu współdzielonego. Zaletą VPS jest jednak kontrola nad hostingiem i wysoka wydajność. Ta opcja najlepiej sprawdzi się w przypadku stron z dużą ilością odwiedzin oraz firm, które nie chcą współdzielić hostingu.

 • Hosting dedykowany – serwer należy wyłącznie do jednego użytkownika, który może kontrolować i modyfikować jego zasoby. Dedykowany hosting dla firm jest kosztownym rozwiązaniem, dlatego decydują się na niego zwykle duże korporacje, które przechowują wrażliwe dane.

 • Hosting w chmurze – alternatywa dla serwerów fizycznych, która jest elastyczna, odporna na awarie i zróżnicowana cenowo. Hosting w chmurze stanowi konkurencję dla hostingu współdzielonego, lecz ze względu na wyższą cenę poleca się go firmom z większym stażem.

Na co zwrócić uwagę, zamawiając hosting firmowy?

Dobry hosting dla firm powinien wyróżniać się kilkoma cechami. Im więcej wytycznych spełnia dany hosting, tym większa szansa, że strona firmowa będzie działała prawidłowo i bezawaryjnie. A przecież nie ma nic gorszego niż przestoje w dostępności i brak możliwości skorzystania z pomocy technicznej. Przed zakupem warto więc sprawdzić, co zawierają pakiety hostingowe.

Wybierając hosting firmowy, zwróć uwagę na:

 • dostępność (uptime) – wyrażony w procentach czas bezawaryjnego działania serwera (najlepiej minimum 99%),

 • szybkość łącza – wpływa na szybkość ładowania strony www,

 • bezpieczeństwo – m.in. bezpieczny certyfikat SSL Let’s Encrypt, skaner antywirusowy,

 • technologie – np. wydajne bazy danych MySQL,

 • przestrzeń dyskowa – w przypadku prostej witryny (np. wizytówkowej) wystarcza zwykle pojemność 200 MB, jednak dla bardziej skomplikowanych stron (z pocztą e-mail w domenie) wymagana przestrzeń dyskowa powinna wynosić co najmniej 10 GB z uwagi na wygodę korzystania ze skrzynek e-mail,

 • transfer danych – najlepszą opcją jest nielimitowany transfer, który zapewnia nieograniczone przesyłanie treści na stronę www,

 • backup – regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa skutecznie chroni przed utratą danych,

 • pomoc techniczna – gwarantuje szybkie rozwiązanie problemu (najlepiej telefonicznie).

Na czym polega opieka nad stroną internetową?

Dobry hosting firmowy to dopiero początek walki o uwagę klienta. Kiedy już Twoja strona internetowa zacznie być widoczna w sieci, musisz pamiętać o tym, by ją pielęgnować i aktualizować. Jeśli chcesz mieć stronę tylko dlatego, że „każdy ją ma”, zastanów się, czy warto w ogóle inwestować w hosting. Spraw, by Twoja witryna była użyteczna i konkurencyjna, decydując się na opiekę nad stroną internetową. Jest to usługa realizowana przez firmę zewnętrzną, która dba o aktualizowanie i modernizowanie strony www, zarządza jej szatą graficzną, troszczy się o aspekty techniczne oraz chroni witrynę, wykonując cykliczną aktualizację oprogramowania.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze hostingu dopasowanego do potrzeb Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami – w IBE.pl zaproponujemy tani hosting stron, a także opiekę nad serwerem. Z nami możesz mieć pewność, że Twoja witryna jest bezpieczna, wydajna i opłacalna.