Responsywne strony WWW - Responsive Web Design (RWD)

Czym są responsywne strony www?

Responsywne projektowanie stron internetowych (ang. responsive web design) – w skrócie RWD – to technika projektowania strony w taki sposób, aby jej wygląd i układ automatycznie dostosowywał się do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlana. Tworzenie stron RWD powoduje, że witryny internetowe są uniwersalne i przejrzyste – bez względu na to, czy użytkownik wyświetla je na ekranie komputera stacjonarnego, czy na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon, tablet lub laptop.

Przeglądanie responsywnej strony www jest wyjątkowo wygodne na każdym urządzeniu, niezależnie od rozdzielczości ekranu. Strony RWD mają więc znaczący wpływ na komfort obsługi witryny. Korzystanie z nieresponsywnych stron internetowych, które powoli są uznawane za przestarzałe, bywa uciążliwe, a czasem wręcz niemożliwe na urządzeniach mobilnych.

Tworzymy responsywne strony www.

Już teraz zamów bezpłatną wycenę.

Dlaczego warto mieć stronę RWD?

Liczba użytkowników przeglądających strony internetowe na urządzeniach mobilnych rośnie bardzo szybko. Większość osób korzysta z internetu na smartfonie – szukając przepisów na obiad, czytając wiadomości czy robiąc zakupy online. Użytkownicy są przyzwyczajeni do wygody i zabiegania o ich uwagę, dlatego szybko wychodzą ze stron, które są niewygodne w obsłudze lub ładują się zbyt wolno. Jeśli więc Twoja strona internetowa nie jest responsywna, korzystanie z niej na urządzeniach mobilnych będzie trudne i irytujące. W efekcie Twój potencjalny klient najpewniej opuści witrynę i odwiedzi responsywną stronę internetową oferowaną przez konkurencję.

Istotnym czynnikiem są również wyższe pozycje w wyszukiwarce Google. Responsywne strony www wyświetlają się wyżej niż te, które są niedopasowane do urządzeń mobilnych. Im wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania, tym więcej osób odwiedzających witrynę. Zajmowanie wysokich pozycji w wyszukiwarce ma więc znaczący wpływ na sukces firmy.

Jak widać, nie wystarczy mieć stronę www – trzeba jeszcze zadbać o to, by była przejrzysta, atrakcyjna i wygodna w obsłudze. To, w jaki sposób prezentuje się witryna, ma kluczowy wpływ na liczbę odwiedzin, długość pobytu na stronie i podjęcie decyzji o skorzystaniu z oferowanych usług. Większość użytkowników internetu to wzrokowcy: użyteczne informacje to za mało, by zachęcić klienta do przeglądania strony i skorzystania z oferty – trzeba jeszcze umieć odpowiednio ją zaprezentować.

Responsywne strony internetowe a UI/UX

Tworzenie stron RWD odbywa się zgodnie z najnowszymi standardami UI i UX. UI (ang. user interface – interfejs użytkownika) skupia się na projekcie wizualnym strony www, czyli na wszelkiego rodzaju elementach wpływających na atrakcyjny wygląd witryny. Dotyczy to m.in. menu, kolorów, rozkładu tekstu i zdjęć oraz innych elementów warstwy estetycznej, które wpływają na komunikację strony z użytkownikiem. Z kolei zadaniem UX (ang. user experience – doświadczenie użytkownika) jest usprawnianie tejże komunikacji i oddziaływanie na intuicyjność oraz wygodę obsługi.

UI/UX design jest więc nierozerwalnie związany ze stronami RWD. Dzięki UI i UX można usprawnić komunikację i stworzyć intuicyjny, responsywny interfejs, jakiego użytkownicy urządzeń mobilnych oczekują od nowoczesnych stron www.

Zalety responsywnych stron internetowych

Co możesz zyskać, decydując się na stronę RWD? Tworzenie responsywnych stron www to nie tylko inwestycja w atrakcyjny wygląd witryny, lecz również mnóstwo realnych korzyści dla Twojego biznesu. Sprawdź największe zalety responsywnych stron internetowych.

    • Automatyczne dopasowanie strony www do każdego wyświetlacza – niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z komputera stacjonarnego, czy z urządzenia mobilnego.
    • Wysoka wygoda użytkowania – a co za tym idzie, wzrost konwersji i większe zainteresowanie ofertą.
  • Wyższa pozycja w wyszukiwarce Google – zdarza Ci się przeglądać oferty znajdujące się na drugiej lub trzeciej stronie wyników wyszukiwania? No właśnie. Twoi klienci też tego nie robią. Dzięki responsywnej stronie internetowej wskoczysz na wyższą pozycję w Google, a Twoja witryna zostanie oznaczona jako mobile-friendly.
  • Niższy koszt utrzymania strony – tworzenie stron RWD się opłaca: taka witryna jest tańsza w utrzymaniu, gdyż wystarczy jedna wersja strony zamiast dwóch (stacjonarnej i mobilnej). Aktualizacja treści jest więc wygodna i szybka, ponieważ odbywa się z jednego miejsca.
  • Jeden adres URL – responsywne strony www są prawidłowo wyświetlane na każdym urządzeniu, dlatego adres URL przez cały czas pozostaje bez zmian. Strony RWD mają również wspólny kod śledzący.
  • Szybsze ładowanie strony – wolno ładujące się witryny są negatywnie postrzegane zarówno przez użytkowników, jak i przez Google. Strony RWD bardzo dobrze wypadają w testach kontrolujących prędkość ładowania.

Tworzenie responsywnych stron www

Powoli zaczyna się mówić, że responsywne strony internetowe to już nie wybór, lecz konieczność. Witryny, które są niewygodne w obsłudze, prędzej czy później trafią na odległe miejsca wyników wyszukiwania, gdzie znajdą je wyłącznie najwytrwalsi użytkownicy. Jeśli zależy Ci na nowoczesnych rozwiązaniach, dobrych wynikach w Google i wygodzie swoich klientów, postaw na tworzenie responsywnych stron www.

Nasi specjaliści stworzą dla Ciebie funkcjonalną stronę RWD, która zwiększy użyteczność witryny. Projekt stworzymy na podstawie rozmowy, po zapoznaniu się z indywidualnymi oczekiwaniami w kwestii wyglądu oraz funkcjonalności strony internetowej. Zapraszamy do składania zapytań – zapewniamy bezpłatną wycenę stron responsywnych.

Responsywne strony WWW