Bezpieczeństwo strony www

Bezpieczeństwo strony www – czyli jak zabezpieczyć się przed wirusami i atakami hakerów

Każda strona www znajdująca się w sieci, jest narażona na działania hakerów. Nie istnieją systemy CMS (zarządzanie treścią strony www), bazy danych, ani skrypty w 100% odporne na ataki. Jednak ryzyko, że nasza strona internetowa zostanie zainfekowana wirusem lub z sukcesem zaatakowana przez hakerów można ograniczyć do minimum! Dowiedz się jak zapewnić bezpieczeństwo strony WWW.

JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI UDANEGO ATAKU HAKERÓW NA STRONĘ WWW I JEJ ZAWIRUSOWANIA?

Po uzyskaniu dostępu do panelu administracyjnego skrypt może zrobić wszystko to, na co pozwoli mu fantazja jego twórcy, przykładowo:

  • spowodować, że strona www nie działa,
  • dodać ukryte odnośniki do ofert środków na potencję,
  • wysyłać spam (Google może wówczas wyindeksować stronę www z wyszukiwarki),
  • wykraść bazę zawierającą dane dostępowe wszystkich użytkowników,
  • uruchamiać strony pornograficzne pod Twoim adresem,
  • uruchamiać szkodliwe aplikacje Java na komputerze czytelnika,
  • instalować wtyczki o różnym przeznaczeniu.

Mało? Dodajmy do tego prawdopodobieństwo użycia Twoich danych dostępowych przy atakach na inne strony. Na przykład na Twoje konto bankowe lub konta w innych serwisach internetowych!

Koszt przywrócenia poprawnego działania strony www to nie wszystko. Należy pamiętać, że nie działająca strona internetowa to wymierne koszty. Potencjalni klienci nie mogący znaleźć informacji o produktach / usługach pójdą do konkurencji. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo strony www. Lepiej ponieść niewielkie koszty na jej ochronę, niż duże większe po ataku hakera.

NAWET RZĄDOWE STRONY SĄ ATAKOWANE PRZEZ HACKERÓW

Wydaje się, że strony internetowe ministerstw są pod najlepszą opieką i posiadają zabezpieczenia nie do złamania. Niestety w kwietniu 2018 doszło do włamania na stronę rodzina.gov.pl. Użytkownicy, którzy w tym czasie chcieli skorzystać z serwisu, otrzymywali powiadomienie o rzekomej awarii systemu, a na ich komputery zostały pobrane pliki, oczywiście bez zgody. Pliki te mogą wyrządzić szkodę komputerowi, mogą być też wirusami, które będą potrafiły wykraść poufne dane.

ATAKI NA STRONY MAŁYCH FIRM

Okazuje się również, że z pozoru mało istotne dla hackerów strony internetowe, np. zakładu fryzjerskiego, czy producenta okien, też stanowią doskonałą pożywkę nielegalnych działań. Dla firm z sektora MŚP takie ataki, to utrata potencjalnych Klientów, którzy nie tylko nie wejdą na stronę, w obawie przed wirusem, ale również nie wrócą ponownie. Czasami po dłuższym czasie właściciele zaatakowanych stron zdają sobie sprawę z zagrożenia, a te już zdążą wyrządzić szkody i zepsuć wizerunek marki. Ponadto Google nakłada ban na taką witrynę i pieczołowite, wieloletnie pozycjonowanie ląduje w koszu i trzeba zaczynać od zera!

Dla firmy bezpieczeństwo strony www jest tematem kluczowym a my podpowiadamy rozwiązania, które pomagają monitorować i wychwytywać potencjalne lub istniejące zagrożenia. Stopień ryzyka infekcji i ataków na stronę internetową możemy zredukować prawie do zera. Monitoring i analizy stanu strony www będą wykonywane cyklicznie i w razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu, nastąpi natychmiastowa reakcja.

UWAGA: ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJEGO KOMPUTERA

Paradoksalnie, najsłabszym ogniwem może okazać się komputer, z którego korzystasz do codziennego zarządzania stroną internetową opartą na systemie CMS. Upewnij się, że jest on wolny od wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania oraz spayware’u. Zadbaj również o aktualizację systemu operacyjnego w Twoim komputerze. A przede wszystkim aktualizuj przeglądarkę internetową, z której korzystasz logując się na zaplecze swojej strony www.

AKTUALIZACJA SYSTEMU CMS I MODUŁÓW DODATKOWYCH

Tylko najnowsze, aktualne wersje systemu i wszystkich mechanizmów dodatkowych gwarantują bezpieczeństwo strony www. Aby trzymać się z dala od luk w zabezpieczeniach należy możliwie szybko aktualizować wszystkie mechanizmy do najnowszych wersji. Jeśli witryna korzysta z najnowszej dostępnej wersji utrudnia to tym samym życie włamywacza. Dotyczy to systemu CMS i wszystkich dodatkowych modułów.

STAŁY MONITORING STRONY WWW

Większość złośliwych skryptów atakujących strony www oparte na najpopularniejszych systemach CMS nie ma na celu zniszczenia zdobytego serwisu. Z reguły doklejają one do strony www kod przekierowujący użytkowników na inną witrynę lub ładujący złośliwe strony do ukrytej ramki (iframe). A następnie Twój niczego nieświadomy potencjalny klient po wejściu na stronę internetową widzi „zaskakujące rzeczy”, którym daleko do etyki biznesu. Często jest to robione w taki sposób, że ani użytkownicy, ani właściciel zainfekowanej strony www nie są w ogóle świadomi, że coś jest nie w porządku. Dlatego tak ważne jest regularne skanowanie strony www pod kątem występowania na niej złośliwego kodu, programów szpiegujących i przekierowań na strony z niechcianą treścią. Szybkie wykrycie zagrożenia i jego usunięcie zminimalizuje straty i oszczędzi wielu nerwów i kłopotów.

JAK DZIAŁAMY

Nasze prace rozpoczynamy od sprawdzenia aktualności stanu poszczególnych komponentów strony www. W przypadku gdy są one przestarzałe odpłatnie je zaktualizujemy. Koszty aktualizacji ustalimy w zależności od wymaganych nakładów pracy. Dopiero wówczas możliwe jest rozpoczęcie ochrony w wybranym pakiecie aby zapewnić bezpieczeństwo strony www. Sprawdź naszą ofertę oraz zakres działania – „Opieka nad WordPress”.