System CMS - Zarządzanie treścią strony WWW

Łatwe i intuicyjne zarządzanie treścią strony www

Czym są systemy CMS?

Mówiąc w ogromnym skrócie jest to panel administracyjny pozwalający na samodzielne zarządzanie treścią strony www przez osoby zupełnie nie znające składni HTML, CSS, JavaScript itd. Systemy CMS (od angielskiego: Content Management System) spowodowały prawdziwy przełom w jakości tworzenia stron www – teraz właściciel strony internetowej może ją sam dowolnie modyfikować i rozbudowywać. Oznacza to ogromną oszczędność czasu i pieniędzy.

Tradycyjnie zarządzanie treścią strony www wymagało zaangażowania zewnętrznej firmy zajmującej się obsługą serwisów internetowych lub wewnętrznego działu IT. Od przygotowania i przekazania materiałów do chwili aktualizacji strony www, mija określona ilość czasu. Związane są z tym również pewne koszty. System CMS eliminuje zbędne etapy tego procesu – teraz osoba odpowiedzialna za stronę internetową sama może szybko i w prosty sposób dokonać modyfikacji, dzięki czemu proces ten jest znacznie przyspieszony, a jego koszty obniżone.

Po zleceniu nam stworzenia strony www z panelem CMS do zarządzania treścią, przygotowujemy odpowiedni szablon graficzny pozwalający zachować spójny wygląd całości witryny internetowej. Dzięki temu dodanie nowej podstrony nie wymaga żadnych prac graficznych, czy programistycznych, a jedynie operuje się na stworzonych wcześniej schematach graficznych. Jest to z pewnością duży plus systemu CMS, pozwalający na przyspieszenie prac nad rozbudową strony internetowej. Ma to jeszcze jedną ogromną zaletę – można bardzo szybko i łatwo zmienić wygląd całego serwisu www – wystarczy zmienić szablon. Szybki rozwój tej technologii pozwala tworzyć responsywne strony www zachowujące dużą funkcjonalność i atrakcyjną szatę graficzną.

Systemy CMS najnowszych generacji umożliwiają edycję treści strony www, tak jak ją widzi użytkownik w oknie swojej przeglądarki. Wygląd strony w trakcie edycji odzwierciedla w niemal 100% to co zobaczy użytkownik odwiedzający nasz serwis www. Możemy więc przerabiać każdy fragment strony wg własnego uznania. Co więcej, nie musimy znać języka HTML – wszystkie operacje wykonujemy za pomocą edytora podobnego do Word’a. Możemy w nim pogrubiać tekst, podkreślać, pisać kursywą, różnymi kolorami, wstawiać tabelki, obrazki i wiele więcej. Wszystkie zmiany możemy oczywiście podejrzeć i w razie potrzeby wrócić do stanu sprzed zmianami.

Większość systemów CMS oferuje również możliwość zarządzania użytkownikami – każdy z pracowników może odpowiadać za swoją część serwisu WWW. Administrator przydziela danemu użytkownikowi dostęp do aktualizacji tylko określonej części witryny. Każda zmiana dokonana w treści serwisu internetowego jest najpierw zachowywana w wersji roboczej, którą przed ostateczną publikacją można zweryfikować. Prawa do redagowania i ostatecznego publikowania można rozdzielić. Redaktor przygotowuje treść, a dyrektor zatwierdza i publikuje.

W zależności od systemu CMS jaki zostanie użyty do wykonania strony www, będziemy mieli do dyspozycji różną funkcjonalność. Do najpopularniejszych modułów należą:

 • aktualności – za jego pomocą możemy szybko i łatwo dodawać na stronę najświeższe informacje związane z firmą, wydarzeniami w kraju czy na świecie – wiadomości te można później przeglądać w archiwum, czy znajdować po konkretnych słowach występujących w treści;
 • galeria zdjęć – samodzielnie wstaw zdjęcia na stronę w wybranym miejscu;
 • newsletter – wyślij swoim klientom życzenia świąteczne, czy też najnowszą ofertę promocyjną;
 • forum dyskusyjne – chcesz podyskutować o problemach poruszanych przez serwis, który odwiedzasz, z innymi jego użytkownikami? nic prostszego – zrób to na forum;
 • księga gości – zostaw po sobie ślad na stronie, pochwal autorów lub zgań ich;
 • sondy – a może urządzić małe głosowanie, np.: co należy zmienić na stronie? Sondy pomogą Ci zrealizować ten pomysł.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do systemu kolejne moduły. Systemy CMS są tworzone na tyle elastycznie, aby ich rozbudowa była prosta i szybka. A co bardzo ważne, można dzięki nim tworzyć tanie strony www.

Czego potrzebujemy, aby wdrożyć na swojej stronie internetowej system CMS?

Niedużo, serwer www z obsługą PHP i bazą danych. Każdy z naszych pakietów hostingowych umożliwia uruchomienie systemu CMS bez konieczności zakupu dodatkowych usług.

OFERTA PAKIETÓW HOSTINGOWYCH

NASZE SERWERY TO ŚWIETNY WYBÓR DLA FIRM I KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH.

Wybierz serwer

Podsumowując, najważniejsze zalety systemów CMS to:

 • nie wymagają od nas znajomości języków programowania;
 • możliwa jest szybka zmiana szaty graficznej strony www w zależności od potrzeb;
 • łatwa rozbudowa poprzez dodawanie kolejnych podstron, materiałów tekstowych, zdjęć, modułów;
 • pełna kontrola użytkownika nad stroną internetową i jej zawartością;
 • administracja użytkownikami, zakładanie nowych kont dostępu, przydzielanie wybranemu użytkownikowi konkretnych działów na stronie www, wielowątkowość pracy;
 • nie potrzeba dodatkowego oprogramowania;
 • dostęp do administracji serwisem internetowym z każdego miejsca na świecie;
 • ograniczamy koszty i czas potrzebny do aktualizacji serwisu;
 • bezpieczeństwo informacji.