Nazwanie własnej domeny to z pozoru prosty proces, który w praktyce może okazać się skomplikowany i przede wszystkim czasochłonny. Z czego to wynika? Własna domena w pewnym sensie jest wizytówką firmy, projektu lub konkretnej osoby, dlatego powinna się jednoznacznie kojarzyć. Dodatkowo, musi być łatwa w zapamiętaniu, ponieważ w bezpośredni sposób przekłada się to na zwiększenie tak zwanego ruchu organicznego. Zatem co jeszcze wziąć pod uwagę w trakcie wymyślania nazwy domeny?

Krótko, zwięźle i na temat – podstawowe zasady nazewnictwa domen

Im krótsza nazwa domeny, tym łatwiej ją zapamiętać. To generalna zasada jakiej należy się trzymać. Oczywiście nie można popadać w skrajności i inwestować w domeny, których nazwa składa się np. z dwóch liter (chyba, że jest to uzasadnione).

 

  • Warto zaznaczyć, że praktycznie wszyscy internauci, bez względu na wiek, są przyzwyczajeni do wpisywanie adresu strony bez polskich znaków. Z tego powodu nie powinno się ich używać.

 

  • Własna domena musi być jednoznacznie kojarzona z contentem, który się na niej znajduje. Co to oznacza w praktyce? Pod nazwą domeny np. zimowyogrodwgorach.pl nie powinny znajdować się treści nawiązujące do wędkarstwa.

 

  • Kolejna cenna wskazówka to unikanie liczby w nazwie. Rodzi to problem, gdyż większość internautów będzie zastanawiać się czy pisać np. 5poradjakschudnac.pl czy piecporadjakschudnac.pl.

 

  • Ekspercka domena www, czyli taka która promuje konkretną osobę, powinna składać się z imienia i nazwiska. Wiele osób zastanawia się jak je zapisać. Choć według zasad gramatyki imię i nazwisko piszemy wielką literą, to w przypadku domen, bardziej naturalną i przede wszystkim rozpowszechnioną pisownią jest jankowalski.pl, a nie JanKowalski.pl.

 

  • Za wszelką ceną należy unikać dwuznacznych nazw, a także nazewnictwa, które pośrednio lub bezpośrednio ma negatywną konotację.

 

Tanie domeny są szansą dla wielu firm na wypromowanie swoich produktów i usług w internecie. Odpowiednio dobrana nazwa, w połączeniu z optymalizacją strony, to pierwszy krok do sukcesu.

Własna domena WWW – o czym jeszcze należy pamiętać?

W trakcie wybierania nazwy domeny można posłużyć się również narzędziem do analizy słów kluczowych. Dzięki niemu, dowiemy się w jaki sposób internauci wyszukują dane produkty lub usługi. Warto jednak pamiętać, że sztuczne zamieszczanie fraz kluczowych w nazwie domeny nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Według części specjalistów od SEO, takie podejście ma bardzo ograniczony wpływ na indeksowanie konkretnej strony w wyszukiwarkach.

 

  • Czy własna domena zawsze powinna być tożsama z nazwą firmy? Zdecydowanie nie. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, nazwa podmiotu zazwyczaj wygląda w następujący sposób: Produkcja dębowych stołów Jan Kowalski. Domena WWW o tak długiej i skomplikowanej strukturze jest bardzo trudna do zapamiętania. Przede wszystkim należy ją skrócić i pominąć imię i nazwisko.

 

  • W przypadku gdy konkretna firma świadczy swoje usługi wyłącznie na terenie miasta lub województwa, warto dodać lokalizację do domeny. Dobrym przykładem jest sprzedazkarpiakrakow.pl lub domena regionalna z końcówką krakow.pl –  sprzedazkarpia.krakow.pl. 

 

Co w przypadku oryginalnej nazwy domeny? Tanio zakupiona strona WWW może odnieść spektakularny sukces dzięki użyciu nieoczywistych słów. Naturalnie takie podejście nie zawsze zdaje egzamin, jednak warto je rozważyć podczas wymyślania nazwy dla własnej domeny.

 

Sprawdź jak tanio zarejestrować domenę z ibe.pl