Delegacja domeny

Czym jest delegacja domeny?

Delegacja domeny to informacja na temat serwera obsługującego daną domenę. Dotyczy to informacji o tym, gdzie domena została kupiona, gdzie jest utrzymywana i gdzie ma być obsługiwana strefa DNS (ang. domain name system). Delegacja domeny to, najprościej mówiąc podanie nazw serwerów DNS, które mają obsługiwać daną domenę. By można było wykonać delegację wystarczy je podać.

Zadaniem DNS jest tłumaczenie przeglądarkom nazw adresów domen na adresy IP serwerów. Instrukcję, jak zmienić DNS, znajdziesz poniżej.

Przykład: Posiadasz serwer w ibe.pl, na którym umieściłeś swoją stronę internetową. Domenę wykupiłeś jednak u innego operatora, ale zależy Ci na tym, by pod adresem domeny wyświetlała się strona www umieszczona na serwerze IBE. W tym celu możesz dokonać delegacji domeny na serwery DNS w ibe.pl. Decydując się na przekierowanie DNS, masz również możliwość utworzenia na serwerze w IBE konta e-mail z adresem Twojej domeny. 

Delegacja domeny na serwery DNS w ibe.pl

Posiadając wykupione u nas konto hostingowe (hosting www) można samodzielnie dodać do niego domenę.

Jeśli domena została zarejestrowana w IBE wówczas po dodaniu jej w panelu administracyjnym (zakładka „Strony WWW i domeny” a następnie opcja „Dodaj nową domenę”) nic więcej nie trzeba robić, usługi dla tej domeny powinny zacząć działać praktycznie od razu.

Jednak co należy zrobić w przypadku gdy domena została zarejestrowana u innego operatora a chcemy by usługi takie jak strony www czy poczta e-mail we własnej domenie były obsługiwane przez serwer wykupiony w IBE? Wówczas należy skierować domenę na serwery DNS ibe.pl. Operacja ta jest inaczej nazwana zmianą delegacji domeny.

Możliwe jest również by różne usługi dla danej domeny były obsługiwane na różnych serwerach. Przykładowo na jednym serwerze może działać strona www a poczta e-mail na innym serwerze. Poniżej zamieszczamy informację jak dokonać odpowiedniego przekierowania.

Jeśli masz zarejestrowaną domenę u innego operatora polecamy Ci oprócz delegacji domeny również wykonanie transferu Twojej domeny do ibe.pl – transfer domeny do IBE

1. Jak wydelegować Twoją domenę (obsługa strony www i poczty e-mail) na serwery DNS w ibe.pl?

 1. W panelu obecnego rejestratora domeny należy podać nazwy naszych serwerów dns:
  • dns1.ibe.pl
  • dns2.ibe.pl

  domena zacznie być obsługiwana przez nasze serwery po upływie około 24 godzin potrzebnych do propagacji zmian w sieci.

 2. W przypadku braku dostępu do panelu zarządzania domeną należy skontaktować się bezpośrednio z operatorem u którego jest zarejestrowana domena i poprosić o konfigurację domeny, aby wskazywała na wyżej podane serwery DNS.
  Wystarczy przekazać następującą informację: Poproszę o wydelegowanie mojej domeny (podaj jej nazwę) na następujące serwery DNS: dns1.ibe.pl oraz dns2.ibe.pl

2. Jak wydelegować na serwery DNS w ibe.pl tylko obsługę poczty e-mail w Twojej domenie?

 1. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego zarządzania domeną u obecnego rejestratora należy dla Twojej domeny utworzyć rekord MX oraz TXT (dotychczasowy rekord TXT jeśli takowy istnieje należy usunąć) i podać dla nich poniższe wartości:
  • dla rekordu MX: mail.ibe.pl
  • dla rekordu TXT: v=spf1 a mx include:_spf.ibe.pl ~all

  poczta e-mail dla Twojej domeny zacznie być obsługiwana przez nasze serwery po upływie około 24 godzin potrzebnych do propagacji zmian w Sieci.

 2. W przypadku braku dostępu do panelu administracyjnego zarządzania domeną należy skontaktować się bezpośrednio z operatorem u którego jest zarejestrowana domena i poprosić o dokonanie powyższych wpisów dla rekordów MX oraz TXT. Wystarczy przekazać następującą informację: Poproszę o wprowadzenie dla mojej domeny (podaj jej nazwę) następujących wpisów dla rekordu MX: mail.ibe.pl oraz TXT (dotychczasowy rekord TXT jeśli takowy istnieje należy usunąć): v=spf1 a mx include:_spf.ibe.pl ~all

Kiedy warto zdecydować się na delegację domeny?

Na przekierowanie DNS warto zdecydować się wtedy, gdy chcesz, by usługi w wykupionej u innego operatora domenie (np. strony www i poczta e-mail) były obsługiwane przez serwer, który posiadasz w ibe.pl. Decydując się na delegację, masz więc pełną kontrolę nad tym, gdzie zostanie skierowana Twoja domena. Oznacza to, że wcale nie musisz kupować serwera pod stronę www u operatora, u którego kupiłeś domenę. Takie rozwiązanie to prosty i wygodny sposób na generowanie oszczędności.

Jak długo trwa delegacja domeny?

Delegacja domeny to proces, który może trwać do 24-48 h, a niekiedy nawet do 72 h. Ten drugi przypadek dotyczy zwykle domen globalnych. Jest to normalne zjawisko i nie należy się tym niepokoić. Zmieniając operatora hostingu, czyli przenosząc domenę na inny serwer DNS trzeba pamiętać, że gdy wcześniej odpowiednio skonfigurowano usługi, automatycznie “przeskoczą” one na nowy serwer.

Nie warto się niepokoić, że zmiany po przekierowaniu DNS nie są widoczne od razu – delegacja domeny to proces trwający średnio kilkadziesiąt godzin i nie ma w tym nic dziwnego.

Czym jest propagacja DNS?

Adresy komputerów i serwerów występują pod postacią liczb, a informacje te są przesyłane między urządzeniami, które mają adresy IP. Użytkownik nie wpisuje jednak w wyszukiwarkę ciągu cyfr IP, lecz przejrzysty adres strony (np. www.ibe.pl). Dzieje się tak dzięki serwerom DNS, które zamieniają IP na prostą do zapamiętania nazwę domeny. Delegacja domeny wiąże się ze zmianą adresu IP serwera, a taka informacja musi dotrzeć do każdego zakątka Internetu.

W czasie, kiedy domena jest delegowana na inny serwer, mamy do czynienia z tzw. propagacją DNS. Jest to nic innego jak proces rozpowszechnienia w Internecie informacji, że dana domena jest obsługiwana przez inne serwery DNS i ma inny adres IP. Jest to normalny proces związany z delegacją domeny, którego nie da się przyspieszyć. Jak zmienić DNS bez propagacji? Nie ma takiej możliwości, dlatego podczas delegacji domeny trzeba uzbroić się w cierpliwość.